Weekend Sports Round-up (8th-10th March 2019): Wicklow claim hurling league title!

©Wicklow GAA

The Wicklow senior hurlers are Division 2B National Hurling League champions following a hard-fought 1-09 to 0-08 win against Derry in Iniskeen on Sunday afternoon.

Man-of-the-match Stephen Kelly inspired Eamonn Scallan’s men to the win, with Michael Boland scoring a huge goal in the second-half.

It comes at the end of a remarkable debut league season for new manager Scallan, who will now look ahead to a Christy Ring Cup challenge in May.

Meanwhile, this weekend also saw the return of the Wicklow LGFA football leagues, as well the county’s hurling leagues

Elsewhere, Bray Wanderers maintained their 100% start to the Airtricity League First Division when they travelled to take on Galway, while the Wicklow U-18s took on Dundalk in the Girls Cup play-offs in rugby.


GAA:

Allianz National Hurling League Division 2B Final

  • Sunday, 10th March: Wicklow 1-09; Derry 0-08.

Wicklow Senior Hurling League

  • Friday, 8th March: Carnew Emmets 2-11; Éire Óg 0-05
  • Saturday 9th March: St. Pat’s P-PP; Avondale P-PP.

Wicklow Intermediate Hurling League

  • Saturday, 9th March: Carnew P-PP; St. Pat’s P-PP
  • Saturday, 9th March: ARP P-PP; Glenealy P-PP
  • Saturday, 9th March: Kilcoole 2-12; Barndarrig 5-07

Wicklow Senior Football League – Division 1A

  • Sunday, 10th March: Kilmacanogue 2-14; Annacurra 3-09

Wicklow Senior Football League – Division 2

  • Sunday, 10th March: St. Pat’s Kilcoole 1-08; Coolkenno 1-07

Leinster LGFA Minor Football Championship

  • Friday, 8th March: Wicklow 10-17; Kilkenny 1-02

Wicklow LGFA Senior Football League – Division 1

  • Saturday, 9th March: AGB 3-04; Tinahely 1-12
  • Saturday, 9th March: Bray Emmets 5-09; Blessington 5-10

Wicklow LGFA Senior Football League – Division 2

  • Saturday, 9th March: Valleymount 1-21; AGB 0-08
  • Saturday, 9th March: Baltinglass 1-07; Clara 5-06

Wicklow LGFA Senior Football League – Division 3

  • Saturday, 9th March: Clanna Gael 3-04; Carnew 2-05
  • Saturday, 9th March: An Tochar 5-09; Blessington 2-02
  • Sunday, 10th March: Newtown 8-14; Rathnew 0-01

Soccer:

SSE Airtricity League First Division

  • Friday, 8th March: Galway 0-1 Bray Wanderers
  • Friday, 8th March: Athlone 0-2 Shelbourne
  • Friday, 8th March: Cabinteely 1-1 Longford
  • Friday, 8th March: Limerick 0-0 Drogheda
  • Saturday, 9th March: Cobh Ramblers 6-1 Wexford

Andy McEvoy Premier Division (Adult)

  • Sunday, 10th March: Arklow United A 0-3 Newtown United

Pat O’Toole Division 1 (Adult)

  • Sunday, 10th March: Greystones 2-1 Wicklow Rovers

Division 3 (Adult)

  • Sunday, 10th March: Aughrim Rangers 2-2 Dargle Rovers
  • Sunday, 10th March: Roundwood 3-0 Avonmore B

Jim McLaughlin Premier Cup (Adult)

  • Sunday, 10th March: St. Peter’s 6-1 Carnew AFC
  • Sunday, 10th March: Ashford Rovers A 3-2 St. Anthony’s

Thomas Scott Division 2 Cup (Adult)

  • Sunday, 10th March: Avonmore AFC 3-2 Arklow Celtics

Charlie Byrne Division 3 Cup (Adult)

  • Sunday, 10th March: Dearg Celtic 5-0 Carnew FC.

Rugby:

Metro League – Division 4

  • Friday, 8th March: Naas 32-5 Rathdrum
  • Friday, 8th March: UCD 25-45 Old Wesley
  • Friday, 8th March: Malahide 19-7 Stillogran-Rathfarnham

Metro League – Division 5

  • Friday, 8th March: St. Mary’s College 21-15 Greystones
  • Friday, 8th March: Wanderers 39-23 Lansdowne
  • Friday, 8th March: Clontarf 10-12 CYM
  • Friday, 8th March: Blackrock College 18-27 MU Barnhall

All-Ireland League – Division 2B:

  • Saturday, 9th March: Greystones 40-27 Skerries
  • Saturday, 9th March: Dungannon 20-17 Sunday’s Well
  • Saturday, 9th March: Galway Corinthians 24-29 Rainey Old Boys
  • Saturday, 9th March: MU Barnhall 20-17 Belfast Harlequins
  • Saturday, 9th March: Wanderers 29-36 Sligo

Leinster League – Division 1A

  • Saturday, 9th March: Wicklow 12-10 Bective Rangers
  • Saturday, 9th March: Ashbourne 32-15 Kilkenny
  • Saturday, 9th March: Dundalk 29-7 Boyne
  • Saturday, 9th March: Enniscorthy 26-0 Gorey

Seconds League (J2) – Division 1A

  • Saturday, 9th March: Wicklow 0-22 Bective Rangers
  • Saturday, 9th March: Ashbourne 62-5 Kilkenny
  • Saturday, 9th March: Enniscorthy 38-10 Gorey

Leinster U-18 Girls Cup Play-0ffs

  • Saturday, 9th March: Wicklow 42-12 Dundalk
  • Saturday, 9th March: Tullamore 17-12 Virginia

Leinster U-16 Youth Division 1 League Play-offs

  • Saturday, 9th March: Wicklow 19-10 Mullingar
  • Saturday, 9th March: Portlaoise 17-21 West Offaly

Leinster U-16 Girls Plate Play-offs

  • Saturday, 9th March: Greystones 34-5 Navan
  • Saturday, 9th March: Virginia 10-22 Portlaoise

Leinster U-16 Girls Bowl Play-offs

  • Saturday, 9th March: Arklow 19-36 Westmanstown
  • Saturday, 9th March: Mullingar 32-7 Tullow

Leinster U-14 Girls Conference Play-offs

  • Saturday, 9th March: Greystones 42-20 Enniscorthy
  • Saturday, 9th March: MU Barnhall 25-17 Tullamore

Leinster U-13 McGowan Cup

  • Saturday, 9th March: Wicklow 15-17 Naas A
  • Saturday, 9th March: Mullingar 26-22 Gorey

Please contact us for use of this image